SD, SDHC, SDXC – poznaj różniceSD, SDHC, SDXC – poznaj różnice

18 mar, 2012

Format kart SD (Secure Digital) stosowany jest przez niemalże wszystkich producentów kamer (no – może z wyjątkiem Sony, które bryluje w wymyślaniu swoich standardów). Standard SD ewoluował na przeciągu lat – karty miały coraz większą pojemność, stawały się coraz szybsze, pojawiły się też nowe nazwy, które mogą mylić niektórych wideoamatorów – SD, SDHC i SDXC. Postaramy się w tym artykule wyjaśnić na czym polegają różnice w nowych formatach.


Karty SD/SDHC

Niektórzy z producentów pamięci flash (chociażby SanDisk, czy Lexar) reklamują nośniki SD (Secure Digital) i SDHC (Secure Digital High Capacity) jako “karty wideo”. Nazewnictwo takie może być mylące – nie każda karta nadaje się bowiem do Twojego kamkordera.


Karta Kingston SD elite pro 2 GB

Karta Kingston SD elite pro 2 GB


Możliwości kart SD/SDHC

Pojemność kart SD sięga 2 GB, podczas gdy nośniki Secure Digital High Capacity oferowane są w wersjach 4-, 8-, 16- i 32-gigabajtowych. Im większa jest pojemność karty, tym więcej materiału wideo się na niej zmieści. Tak więc jeśli posiadasz kamerę nagrywającą obraz w standardowej rozdzielczości (PAL lub NTSC), spokojnie możesz kupić kartę SD. Posiadacze kamer HD muszą pomyśleć o bardziej pojemnych kartach SDHC.


Jak jest ze zgodnością?

Pomimo kilku wyjątków znacząca większość kamer może współpracować zarówno z kartami SD, jak i SDHC. Jeśli kamkorder współpracuje z kartą SDHC, na pewno poradzi sobie z nośnikiem SD. W drugą stronę nie zawsze może być tak różowo.

Co więcej, tanie kamery, które wg. producenta współpracują z kartami SDHC, mogą nie widzieć pojemności przekraczających 16 lub 32 GB. Przed zakupem takowego nośnika należy wcześniej sprawdzić w Internecie czy model kamery współpracuje z pojemniejszymi kartami.


Karta Kingston SDHC 32 GB

Karta Kingston SDHC 32 GBStrony: 1 25 komentarzy

 1. Krystian /

  No rzeczywiście autor „postarał się” wyjaśnić różnice pomiędzy kartami SD, SDHC a SDXC nie wspominając nic o SDXC. Najwidoczniej zapomniał :)

  • Zonk /

   Chyba nieuważnie czytałeś – jest 2 strona artykułu. Może najpierw sam się rozejrzyj, a nie zaczynasz od krytyki…

  • tex /

   tak mówisz? kliknij na drugą stronę artykułu lepiej :)

 2. Witam, chcę kupić kartę micro SDHC 64GB do nokii lumia 820 ale zauważyłem że są także w sprzedaży SDXC i z tego powodu mam pytanie, czym się różnią? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 3. Mikołaj Rej /

  NIE „kamkorder” TYLKO KAMERA/-RZE.

  W OGÓLE WYRZEKNIJ SIE SWOJEGO JĘZYKA ANALFABETO JEDEN Z DRUGIM I WTEDY BĘDZIESZ COOL.

Czekamy na Twój komentarz