Pięć porad jak kręcić z ręki

2018-01-09T19:37:21+01:00 31 stycznia, 2012|Kategorie: Porady|Tagi: , , |1 komentarz

Nie trzeba być profesjonalistą, by zdawać sobie sprawę, że stabilne ujęcia wychodzą najlepiej ze statywem. Z różnych względów nie zawsze możemy posłużyć się tym urządzeniem. Może zostawiliśmy go w domu, może nie mamy miejsca, by go rozłożyć. Niezależnie od powodu, musimy sobie jakoś poradzić z tym problemem. Oto pięć naszych rad:

 

1. Stój stabilnie.

To, w jaki sposób stoisz ma kolosalne znaczenie dla stabilności ujęcia. By stać stabilnie, rozstaw nogi na szerokość swoich ramion i lekko ugnij je w kolanach. Jest to stabilna pozycja, która jednocześnie amortyzuje wszelakie drgania. Przysuń łokcie do siebie, na przeciwko klatki piersiowej tak, aby nie zginać nadgarstków i trzymaj kamerę w obu rękach.

2. Stój nieruchomo.

Każdy Twój ruch zostanie zarejestrowany przez kamerę. Pamiętaj, by podczas kręcenia nie przenosić ciężaru ciała z nogi na nogę, gdyż lekkie drgania kamery mogą sugerować widzowi przemieszczanie się operatora. Gdy opanujesz ustabilizowaną pozycję, możesz eksperymentować z różnego rodzaju stablizatorami (tzw. glide motion), dzięki którym można stabilnie przemieszczać się z kamerą.

3. Odjedź transfokatorem, zbliż się z kamerą.

Stabilne zdjęcia na zbliżeniu są niezwykle trudne. Zamiast tego, “oddal zoom” do najszerszego kąta i podejdź do filmowanego obiektu. Spróbuj obu metod, od razu zauważysz różnicę.

4. Oprzyj się o coś.

Szukaj przedmiotów o które mógłbyś się oprzeć. Może to być ściana, na której znalazłbyś oparcie placami, drzewo, czy słup telefoniczny. Można opierać się także do przodu – łokciami na płocie, skrzynce pocztowej czy zaparkowanym samochodzie.

To że nie masz statywu wcale nie oznacza, że nie nakręcisz stabilnych ujęć. Kamerę można postawić na blacie stołu, ławce w parku, schodku, a nawet na ziemi. Ważne, aby wcześniej wypoziomować kamerę, by kadr nie był przekrzywiony.

5. Korzystaj ze stabilizatora obrazu.

Niemalże wszystkie kamkordery dostępne są z optycznym lub elektronicznym stabilizatorem obrazu. Wielu operatorów sądzi, że włączenia stabilizatora uratuje ich słabo kręcone ujęcia. Stabilizacja jest w stanie poradzić sobie z niewielkimi drganiami kamery i z pewnością pomoże w kręcieniu, o ile będziesz stosować się do czterech wcześniejszych punktów.

1 komenarz

  1. kotek 6 lipca 2011 w 15:59 - Odpowiedz

    Jesli naprawde nie mozan nigdie oprzec postawic etc – polecam prosty trik. Kawałek lancuszka (tak by siegal do ziemmi) przymocowany do stopki kamery czy aparatu. Podczas krecenia przydepnac luzny koniec noga i ciagnac kamere w gore. Sporo drgan mozna sie pozbyc.
    A zartobliwie – polecam steadyKur do obejrzenia 🙂
    http://youtu.be/Z6LB3L1_IBc

Zostaw komentarz