Apple wydało właśnie nową wersję swojego programu do nieliniowej edycji wideo – Final Cut Pro X.

Wśród nowości, jakie pojawiły sie w nowej wersji Final Cut Pro należy wymienić funkcję Magnetic Timeline pozwalającą na przesuwanie zawartości klipów na osi czasu bez ingerencji w zawartość innych fragmentów wideo znajdujących się na timeline. Działanie Magnetic Timeline najlepiej oddaje poniższy film:

Należy zaznaczyć, ża Final Cut Pro X jest programem w pełni 64-bitowym, co ma znaczący wplyw na wzrost wydajności, zwłaszcza w przypadku obróbki wideo.

Aplikacja automatycznie analizuje zawartość, tagując klipy i katalogując je za pomocą narzędzia Smart Collections, dokonuje renderowania materiału w tle, co również przyspiesza pracę.

Final Cut Pro X

Final Cut Pro X umożliwia także skanowanie mediów podczas importu i tagowanie i grupowanie zawartości, co ułatwi orientowanie się w materiale. Otagowane klipy są potem katalogowane za pomocą narzędzia Smart Collections. Poza tym wprowadzono nowe efekty renderowane w czasie rzeczywistym, pełne zrządzanie kolorem (ColorSync), automatyczną korekcję kolorów, jasności i stabilizację obrazu na klipach pochodzących z różnych urządzeń.

Final Cut Pro X

Final Cut Pro X można kupić w Mac App Store za 239 euro. Za 39 euro dostępne są natomiast dodatki do tego nieliniowego edytora – Motion 5 i Compressor 4.