Kamery wysokiej rozdzielczości (HD) to wynik ewolucji przemysłu telewizyjnego – w naszych domach gości coraz więcej telewizorów HDTV, nic dziwnego więc, że rośnie też udział kamer HD. Ich ceny spadają, zaś same kamkordery już od jakiegoś czasu są bardzo poręczne. Najwięcej kłopotów może więc sprawić dobór tej odpowiedniej dla nas kamery, gdyż oferta modeli HD na rynku jest przeogromna.

Jaka jest różnica między kamerą o standardowej rozdzielczości, a kamkorderem HD?

Podobnie jak w przypadku telewizorów, różnica pomiędzy standardami SD i HD polega na innej rozdzielczości obrazu. Widoczny na ekranie obraz składa się z setek linii. W przypadku standardu PAL obowiązującego w Europie, mamy do czynienia z 576 poziomymi liniami. Standard HD może ich mieć nawet 1080. Im więcej linii jest wyświetlanych (lub nagrywanych), tym bardziej ostry jest obraz.

Obecnie dostępne są trzy standardy HD: 1080p, 1080i i 720p. Większość kamer HD nagrywa obraz w standardach 720p i 1080i, choć coraz więcej jest już tych zapisujących materiał jako 1080p.

1080i, 1080p, 720p – o co chodzi?

Podstawowa różnica w opisanych wyżej standardach polega na sposobie zapisywania sygnału wideo. Literka “p” na końcu liczby oznacza skrót progressive scan (skanowanie progresywne, albo kolejnoliniowe), zaś “i” – interlaced, czyli z przeplotem. Cyfra zaś określa liczbę linii, jakie będą zapisywane.

Flir Vue

Co to jest “Full HD”?

Full HD to termin marketingowy oznaczający zdolność kamery do zapisywania obrazu w rozdzielczości 1920×1080 punktów. Teoretycznie obraz zapisany w standardzie 1080p powinien być ostrzejszy niż ten w 720p – w praktyce jakość zarejestrowanego obrazu zależy także od innych czynników, jak np. optyka kamery, czy też zastosowany procesor.

Co to jest AVCHD?

AVCHD to format kompresji obrazu wysokiej rozdzielczości stosowany w kamerach m.in. Sony, Panasonica i Canona. Jego zadaniem jest skompresowanie (ściśnięcie) zarejestrowanego materiału w jakości HD tak, aby jak najwięcej (przy jak najlepszej jakości) zmieściło się go na nośniku zastosowanym w kamerze (może to byc dysk twardy, wewnętrzna pamięć lub karta flash). O kodekach pisaliśmy więcej tutaj.

Kamera HD - Sony AX2000 - sprzęt dla zaawansowanego wideoamatora

Kamera HD – Sony AX2000 – sprzęt dla zaawansowanego wideoamatora

Jakie kamery są dostępne

Obecnie na rynku mamy do czynienia z bardzo szeroką gamą kamer – są to urządzenia kosztujące od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obecnie konsumenckie kamkordery zapisują materiał wideo na kasetach miniDV, dyskach miniDVD, twardych dyskach, pamięciach flash, czy bezpośrednio krążkach Blu-ray.