Dostałeś prezent – to, o czym marzyłeś – nową kamerę – ale co teraz? Przedstawimy kilka rad dla początkujących wideoamatorów, jak rozpocząć zabawę z nowym sprzętem.

Przeczytaj instrukcję

Nikt (no, może prawie nikt) nie czyta instrukcji nowego sprzętu. Każdy chce jak najszybciej rozpocząć korzystanie z nowej zabawki. Ale w przypadku kamery naprawdę warto to zrobić – zapoznać się, jak nagrywać w różnych warunkach oświetleniowych i jak korzystac z ręcznych ustawień (a nie wykorzystywać bezsensownie trybu auto). Gwarantujemy, że zapoznanie się z instrukcją zaowocuje później dużo lepszymi ujęciami.

Eksperymentuj

Teoria zawarta w instrukcji to nie wszytko. Większość “patentów”, które poznasz, nauczysz się w praktyce, pracując z kamerą. Po przeczytaniu określonego rozdziału, odłóż instrukcję i sprawdź co zapamiętałeś, biorąc do ręki kamerę. Lepiej nauczyć się tego teraz, niż próbować poznać możliwości sprzętu w momencie, gdy trzeba będzie zarejestrować istotne wydarzenie.

Nie bądź upierdliwy

Rozumiemy, jesteś podekscytowany nowym sprzętem. Ale nie musi to oznaczać, że otaczające Cię osoby czują to samo. Upewnij się, że rodzina lub przyjaciele, których filmujesz, zgadzają się na to. Nie rób nic na siłę.

Daj spokój z transfokatorem

Gwarantujemy, że spora grupa najlepszych zrobionych przez Ciebie ujęć to proste “wyceluj i nagrywaj” bezpośrednio ze statywu, bez udziału przybliżenia optycznego. Początkujący wideoamatorzy często operują zoomem w czasie ujęcia – przybliżając, czy też oddalając obraz. Co więcej, starają się objąć kamerą jak najwięcej, miotając kamkorderem na lewo i prawo – to podstawowe błędy charakteryzujące się amatorszczyzną.

Odczep się od efektów

Nigdy nie korzystaj z efektów, jakie oferuje Twoja nowa kamera. Amatorskie kamkordery oferują mnóstwo różnego rodzaju przejść, przebarwień obrazu, efektów 3D, itp, które są nakładane podczas nagrywania filmu. Zawsze nagrywaj czysty materiał, bez żadnych efektów. Te będziesz mógł nałozyć w później w programie edycyjnym.

Jeśli zdecydujesz się na nałożenie efektu już w kamerze, nie będziesz miał potem możliwości jego zmiany, lub też pozbycia się. Tak nagrane ujęcie może okazać sie nieprzydatne.