Kupując kamerę, wśród wielu innych parametrów powinniśmy sprawdzić typ i rozmiar przetwornika.

O rodzajach przetworników pisaliśmy w innym artykule. Oprócz rodzaju przetwornika (różnią się one budową i miejscem przetwarzania danych) istotnym jest również rozmiar matrycy – ogólnie rzecz biorąc należy pamiętać, że im jest on większy, tym lepiej.

Producenci kamer nie kryją się z podawaniem wymiarów przetwornika – podają jego przekątną, jednakże ujawniane liczby są dość trudne do rozszyfrowania. Przekątna przetwornika (liczona w calach) podawana jest w formie ułamka, więc już na pierwszy rzut oka można wnioskować, że im większy jest jego mianownik, tym matryca jest mniejsza. Czy podawane w ten sposób liczby w jasny sposób określają rozmiar przetwornika? Nic bardziej mylnego.

Flir Vue

Rozmiary matryc

Weźmy dla przykładu dowolną kamerę z przetwornikiem o rozmiarze ⅓”. Przetwornik taki ma wymiary 4,8 x 3,6 mm, łatwo więc można wyliczyć, że jego przekątna to 6 mm. Wynik obliczenia ma się nijak do podawanego przez producenta rozmiaru ⅓”. Gdybyśmy chcieli wyliczyć przekątną korzystając z danych podawanych przez producenta, otrzymalibyśmy rezultat równy 8,4 mm, a więc o ⅓ większy od rzeczywistego. Skąd wynika taka rozbieżność? Z historii.

Zamiast podawać rzeczywistą przekątną elementu rejestrującego obraz (mogłoby to być nawet w calach), przemysł wideo odwołuje się do lat 50-tych ubiegłego wieku, gdy obraz w kamerach rejestrowany był przez próżniowe lampy obrazowe. Faktycznie podawana jest średnica takiej lampy, a jest ona o ⅓ większa od pola rejestrującego.

Flir Vue

Faktyczna przekątna matrycy jest o około 1/3 mniejsza od wartości podawanej przez producenta. Ta druga dotyczy średnicy lampy obrazowej o tej samej wielkości pola obrazowego.

Okazuje się więc, że rzeczywisty rozmiar przetwornika nie tak łatwo wyliczyć, zaś podawany przez producenta wymiar w calach nie oddaje rzeczywistości.