Interesujący się wideofilmowaniem śledzą zapewnie próby tworzenia kamer będących w stanie zapisywać materiał wideo jako popularne w fotografii HDR-y. Prezentowane do tej pory konstrukcje posiadały dość skomplikowane układy optyczne.

Technika HDR jest popularna w fotografii i pozwala na “nałożenie” kilku (minimum trzech) fotografii tego samego obiektu “pstrykniętych” z tego samego miejsca. Każde ze zdjęć ma inne ustawienia ekspozycji – pierwsze wykonuje się niedoświetlone, aby w ten sposób wydobyć szczegóły jasnych fragmentów kadru, następnie zdjęcie “normalne”, a na końcu zdjęcie prześwietlone (wydobywające szczegóły z ciemnych obszarów). Tak “połączony” materiał tworzy bardzo ciekawy, artystyczny obraz.

O ile w przypadku fotografii wykonywanie HDR-ów jest w miarę łatwe, o tyle w obszarze wideo było ono trudne do uzyskania.

Na rynku pojawia się AMP – w miarę poręczna, ważąca 2,2 kg, kamera rozdzielająca światło na trzy przetworniki zapisujące materiał w standardzie 1080p z prędkością 24 lub 30 klatek na sekundę.

Kamera zapisuje na dysku SSD nieprzetworzone dane (RAW) i współpracuje ze szkłami Nikon F-Mount.

250-gigabajtowy dysk SSD pozwala na zapisanie do 30 minut materiału HDR z prędkością 24fps.

Kamera nie będzie produkowana na skalę masową, będzie ją można zamawiać już tego lata. Niestety, cena nie została jeszcze podana.