EOS-1D C to najnowsza lustrzanka marki Canon rejestrująca obraz wideo w rozdzielczości 4K (4096 x 2160 punktów) z prędkością 24p.

Co ciekawe, podczas rejestracji wideo wykorzystywany jest fragment 18-megapikselowej matrycy odpowiadający wymiarom standardu APS-H. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz nie musi być później przeskalowywany “w dół” (tzw. downscaling).

Aparat, który w większości swojej specyfikacji jest podobny do oczekiwanego EOS-a 1D X, może również rejestrować filmy w standardach 1080p60 pub 50p, lub “wypluwać” nieskompresowany sygnał poprzez HDMI.

Canon EOS-1D C

EOS-1D C rejestruje również wideo w “zwykłym” Full HD. W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie całego przetwornika, lub jego mniejszego fragmentu APS-C (Super 35mm). W tym przypadku można będzie korzystać z obiektywów Canon EF Cinema Zoom.

Podczas prac nad aparatem Canon konsultował się z branżą w Hollywood i nadawcami telewizyjnymi. Zaowocowało to zastosowaniem kodeka Motion JPEG (co ciekawe, możliwe jest wykorzystanie kompresji ALL-I, jak i IPB), oraz podpróbkowaniem kolorów 4:2:2 na wyjściu HDMI.

Canon EOS-1D C

Lustrzanka ma kosztować około 10 tysięcy euro i pojawi się w sprzedaży w październiku.