Rodzina półprofesjonalnych kamer Canona powiększyła się o kompaktowy, jak na ten segment urządzeń, model XA10.

Przy rejestracji obrazu w standardzie 1080p XA10 wykorzystuje kodek AVCHD, zaś sam materiał zapisywany jest w pamięci wewnętrznej (o rozmiarze 64 GB), która może być rozszerzona przez dwie karty SDXC.

Jedną z ciekawszych funkcji kamery jest odłączany uchwyt górny, na którym umieszczono dwa wejścia mikrofonowe XLR, dodatkowy uchwyt na mikrofon, kontrolki do sterowania poziomem dźwięku (który zapisywany jest w standardzie Dolby Digital – AC-3 2 kanały) oraz czujnik IR pozwalający na nocne filmowanie.

Canon XA10

Model Canon XA10 wyposażono w przetwornik CMOS o przekątnej 1/3 cala, procesor przetwarzania obrazu DIGIC DV III oraz obiektyw o rozpiętości ogniskowych od 30,4 do 304 mm (oferujący 10-krotne zbliżenie optyczne). Szkła stabilizowane są optycznym stabilizatorem obrazu OIS pracującym w trybach standardowym, dynamicznym i Powered IS.

Canon XA10

Operator może wybrać zarówno metodę wyostrzania (manualna za pomocą pierścienia lub automatyczna), jak i jej prędkość (tryby Instant, Medium i Normal). Jak przystało na urządzenie półprofesjonalne, przysłonę, szybkość migawki, ekspozycję i wzmocnienie można regulować niezależnie od siebie.

Canon XA10 jest w stanie nagrywać materiał wideo w kilku trybach – 60i, PF30, PF24 oraz natywnym 24p.

Rejestrowany obraz może być obserwowany na e3,5-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów, lub wizjerze o przekątnej 0,24 cala. Tak wysoka rozdzielczość ekranu ułatwia ręczne ustawianie ostrości – kamerę wyposażono także w asystenta ostrości, który dodatkowo ułatwia właściwe ustawienie.

Canon XA10

Najnowszy model Canona współpracuje z bezprzewodowymi mikrofonami WM-V1 – urządzeniami wykorzystującymi technologię Bluetooth, dzięki którym możliwe jest przesyłanie dźwięku na odległość do 50 metrów.
XA10 waży 771 gramów, zaś jej wymiary to 9,3 x 20,5 x 17,8 cm (wliczając optykę oraz dołączany uchwyt). Kamera ma być dostępna w marcu w cenie 2000 dolarów.