Rozmiar pamięci masowej to oprócz mocy obliczeniowej komputera jedna z ważniejszych kwestii wideoamatorów z zamiłowaniem zajmujących się montażem nieliniowym.

Potrzebują oni zarówno szybkich procesorów, sporej pamięci RAM, jak i pojemnych i szybkich dysków. Często projekty przetrzymywane są na zewnętrznych “twardzielach”, co dodatkowo znacznie ułatwia ich przenoszenie.

Szukający pojemnych i niewielkich rozmiarem dysków powinni zwrócić uwagę na najnowszą ofertę Western Digital.

Pokazał on bowiem nową generację dysków My Passport. Najmniejszy z nich ma pojemność 500 GB, największy zaś – 2TB (i taka chyba interesowałaby każdego z montażystów-amatorów).

Dyski WD My Passport

Dyski My Passport oferowane są z oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych WD SmartWare oraz sprzętowym szyfrowaniem danych WD Security.

Nowe “Paszporty” wyposażono w interfejs USB 3.0 (znany również pod nazwą SuperSpeed), który w praktyce pozwala na przesyłanie danych z prędkością 400 MB/s i oczywiście jest zgodny “w dół” (współpracuje z USB 2.0, 1.1, itp).

Dyski WD My Passport

Dyski My Passport mają 2-letnią gwarancję. 500-gigabajtowy HDD kosztuje 130 dolarów, za ten najbardziej kuszący, 2-terabajtowy, trzeba zapłacić 250 USD.