Jeśli lubisz uprawiać sporty wyczynowe (jeździsz na desce, rowerze górskim, nartach, itp), możesz uwiecznić swoje wyczyny za pomocą niewielkich kamerek, które zdobywają coraz większą popularność.

Co to takiego?

Kamery sportowe, znane jako tzw. helmet cam to odporniejsze od swych “konwencjonalnych kuzynek” rejestratory wideo zapisujące obraz z pierwszej perspektywy. Sprzedawane są najczęściej z szeregiem różnego rodzaju mocowań i uchwytów pozwalających przyczepić kamerę do rozmaitych powierzchni – mogą to być narty, deska, kask roweru/motocykla, kajak, czy maska (lub inna część) samochodu. Dzięki pamięciom flash, z których korzystają, producentom udało się zmniejszyć wymiary i wagę helmet camów. Zwiększono natomiast ich wytrzymałość – są więc odporne na wszelkiego rodzaju przeciążenia i upadki posiadacza kamery – bez zatrzymania nagrywania.

Kamera Contour GPS

Funkcjonalność

Kamery sportowe mają swoje zalety, ale i wady. W odróżnieniu od konwencjonalnych kamer, nie oferują one takiej kontroli obrazu – po zamontowaniu do kasku lub innego przedmiotu nie można sterować jej ekspozycją, zbliżeniem, itp (zazwyczaj są to urządzenia stałoogniskowe o szerokokątnym obiektywie). Najczęściej helmet cam ma jedynie włącznik i duży przycisk nagrywana materiału.

Kamera Go Pro HD

Rejestrowane filmy zapisywane są na kartach pamięci – mogą to być karty SDHC, lub mniejsze microSD. Dostępne są urządzenia nagrywające materiał zarówno w niższej, jak i w wysokiej rozdzielczości (np. Contour lub Go PRO Hero). W przypadku kamer HD istnieje możliwość zmniejszenia rozdzielczości, aby wydłużyć czas nagrania na karcie. Jakość zapisanego materiału wideo różni się, w zależności od zastosowanego modelu (nie należy jednak oczekiwać identycznej z tą oferowaną przez high-endowe handycamy, a to ze względu na inną optykę oraz procesor kamery).

Niektóre z oferowany sportowych kamkorderów są również wodoszczelne (choć nie należy z tą wodoszczelnością zbytnio przesadzać). Część zaopatrzona jest w układ GPS ułatwiający geotagowanie materiałów (można dodać mapę podczas edycji filmu na komputerze). Inne z kolei wyposażono w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, dzięki czemu można podglądać rejestrowany obraz na ekranie smartfona (kamery sportowe nie posiadają zazwyczaj ekranów,  czasem można dokupić dodatkowy moduł, np. BacPac).

Ceny helmet camów wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy zł. Przed zakupem należy więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką sprzętu, by dopasować go do swoich zapotrzebowań.