Firma Sony zaprezentowała pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem.

Model NEX-VG10E to również pierwsza kamera Handycam wyposażona w wyjątkowo duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, pozwalający na uzyskiwanie pięknych efektów rozmycia tła – rodem z prawdziwego kina.

Kamera NEX-VG10E jest przeznaczona dla pasjonatów wideofilmowania i fotografów, przed którymi otwiera nowe możliwości artystyczne, niemal niedostępne w konwencjonalnych kamerach wideo powszechnego użytku. Poza dwoma dostępnymi obecnie obiektywami z mocowaniem E, użytkownicy kamery NEX-VG10E mogą używać licznych szkieł z mocowaniem A, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych i podłączanych za pośrednictwem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1.

Sony NEX-VG10E

Sercem NEX-VG10E jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD współpracujący z procesorem Sony BIONZ. Przetwornik APS-C jest mniej więcej 19,5 raza większy niż standardowe przetworniki stosowane w sprzęcie konsumenckim. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia minimalnej głębi ostrości, pozwalająca na uzyskiwanie „kinowego” rezultatu z pięknie rozmytym tłem (efekt bokeh). W przypadku zleceń komercyjnych niebagatelne znaczenie ma też możliwość wykonywania fotografii o jakości równej zdjęciom z lustrzanki – bez konieczności noszenia dodatkowego sprzętu. Zapis filmów Full HD 1920×1080 odbywa się w formacie AVCHD przy przepływności do 24 Mb/s. W odróżnieniu od wielu aparatów cyfrowych, w tym lustrzanek z trybem filmu HD, czas ciągłego filmowania jest niemal nieograniczony. Wystarczy po prostu zainstalować wybraną kartę Memory Stick PRO DuoTM albo SD, aby następnie nagrywać filmy Full HD i fotografie JPEG.

Sony NEX-VG10E

Model  NEX-VG10E będzie oferowany w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18-200 mm F3,5-6,3 OSS (11-krotne zbliżenie optyczne). Ponieważ obiektyw ten powstał z myślą o kręceniu filmów, wyróżnia się płynnym i wyjątkowo cichym działaniem autofokusa i przysłony. W uzyskaniu czystych nieporuszonych zdjęć z ręki pomaga wbudowany, optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Przy szerokich kątach obiektywu skuteczność stabilizacji zwiększa dodatkowo „tryb aktywny”, zapewniający stabilny obraz nawet przy filmowaniu w ruchu. Obiektyw jest także wyposażony w kołową przysłonę, co przekłada się na piękne efekty rozmycia tła – zarówno w obrazie filmowym, jak i na fotografiach.

Sony NEX-VG10E

Zainstalowany w kamerze stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie uzyskuje się czysty, stereofoniczny dźwięk o silnie kierunkowej charakterystyce, co pozwala na zarejestrowanie przede wszystkim dźwięków z planu, bez przeszkadzających odgłosów z otoczenia. Konstruktorzy kamery przewidzieli również gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego oraz gniazdo słuchawkowe do odsłuchu dźwięku. Filmowany plan oraz ustawienia menu widoczne są na bazującym na technologii TruBlack wyświetlaczu Xtra Fine LCD o przekątnej 7,5 cm (3″) i rozdzielczości 921 tys. punktów. Uzupełnieniem ekranu LCD jest elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1152 tys. punktów.

Do kamery można dokupić szereg firmowych akcesoriów (dostępnych opcjonalnie), takich jak podłączany do stopki akcesoriów kamery, kierunkowy mikrofon ECM-CG50. Oferta obejmuje również szereg akumulatorów, w tym model NP-FV100 wystarczający do 330 minut nieprzerwanego filmowania HD. Do nabycia jest także dedykowana torba LCS-VCD. Nabywcy kamery będą mogli również za darmo pobrać oprogramowanie do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (kupon dostępny z kamerą).

NEX-VG10E z wymiennym obiektywem jest dostępna od września.