Miłośnicy kręcenia filmów lustrzankami, a także Ci, którzy są w dalszym ciągu wierni wyłącznie kamerom mogą przyjrzeć się najnowszemu produktowi Sony – obracanemu monitorowi LCD.

CLM-V55 to monitor wideo z 5-calowym ekranem LCD o rozdzielczości WVGA (800 x 480 punktów). Urządzenie można zainstalować na większości aparatów z wymienną optyką, jak również na współpracujących kamerach HD, przy użyciu dostarczonego adaptera. Ekran o szerokim kącie widzenia (tutaj musimy póki co zaufać producentowi, gdyż nie podał konkretnych wartości) umożliwia podgląd obrazu filmowego zarówno podczas filmowania, jak i odtwarzania.

Ekran można swobodnie obracać i przechylać. Ułatwia to komponowanie ujęć z różnych perspektyw, między innymi przy zdjęciach autoportretowych, zaś tryb powiększenia 1:1 pozwala na dokładne sprawdzenie ostrości przez wyświetlenie wybranego fragmentu obrazu w powiększeniu, z dokładnością do pojedynczych pikseli.

CLM-V55

Wszelkie dostępne parametry ekranu (format obrazu, głośność, jasność, kontrast, odcień barw, temperaturę barwową i automatyczne zmniejszanie jasności) reguluje się za pomocą pokrętła sterującego.

CLM-V55

W precyzyjnym kadrowaniu pomagają znaczniki ekranowe pokazujące rzeczywiste pole wyświetlania obrazu 16:9 lub 4:3 na ekranie telewizora. Poza wbudowanym w monitor głośnikiem monofonicznym użytkownik ma do dyspozycji gniazdo słuchawkowe.

Dostarczony do monitora adapter ułatwia montaż na aparatach i kamerach HD wyposażonych w stopkę akcesoriów z automatyczną blokadą bądź stopkę ISO. Do przesyłania sygnału z aparatu do monitora służy dostarczony przewód HDMI, a zasilanie może się odbywać z akumulatora lub zasilacza sieciowego (sprzedawanych oddzielnie). Monitor CLM-V55 jest dostarczany w komplecie z osłoną ekranu LCD, przydatną podczas zdjęć plenerowych w pełnym słońcu.

CLM-V55

Urządzenie dostępne będzie w marcu. Jego cena nie została jeszcze podana.