Co prawda aparaty cyfrowe nie leżą w centrum zainteresowania PlanetyWideo, warto jednak wspomnieć o najnowszym modelu Panasonica, gdyż ten całkiem dobrze radzi sobie również z kręceniem wideo.

Panasonic LUMIX DMC-GF3 jest najmniejszym i najlżejszym kompaktowym aparatem z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami.

Ważący 222 gramy aparacik jest kompatybilny z systemem szkieł MFT (Micro Four Thirds) – wykorzystuje go m.in. obiektyw Panasonica pozwalający na nagrywanie materiału w 3D. LUMIX GF3 wyposażono w 12-megapikselowy przetwornik Live MOS, który pozwala nie tylko na wykonywanie zdjęć 3D, ale również nagrywanie filmów w standardzie 1080/60i.

Panasonic LUMIX GF3

“Mózgiem” GF3 jest procesor Venus Engine FHD, spotykany wcześniej w lustrzankach Panasonica. Aparat wyposażono w dość spory, 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów.

LUMIX GF3 jest o 16,7 procent mniejszy i o 16,2% lżejszy od swego poprzednika, modelu LUMIX GF2.

Nowy kompakt Panasonica nagrywa wideo w rozdzielczości 1920 x 1080 punktów, korzystając z kodeka AVCHD. Dźwięk zapisywany jest w standardzie Dolby Digital.

Panasonic LUMIX GF3

LUMIX GF3 jest kompatybilny z wszystkimi obiektywami standardu Micro Four Thirds, lub też (przy użyciu odpowiedniego adaptera) z pełnymi szkłami Four Thirds.

Aparat znajdzie się w sklepach w lipcu w cenie 700 dolarów (body + obiektyw 14mm). Zestaw z obiektywem 14-42 mm ma kosztować 600 USD. Ten drugi pojawi się w sprzedaży w sierpniu. Poniżej przykładowy filmik z GF3.