Kodak “uraczył” nas smutną wiadomością – w związku z prowadzonym procesem upadłościowym firma wycofuje się z produkcji aparatów cyfrowych, kamer kieszonkowych oraz cyfrowych ramek.

Wydaje się, że dla 132-letniej firmy jest to koniec pewnego bardzo istotnego rozdziału.

Kodak został założony w 1880 roku przez George’a Eastmana. Firma znana była na całym świecie z takich produktów, jak aparaty Brownie oraz Instamatic. Koniec ubiegłego wieku to dla Kodaka wiele wyzwań i kłopotów – firma nie była w stanie stawić czoła japońskim konkurentom, nie nadążała również z tempem rozwoju technologii cyfrowych w wideo.

Kodak Brownie 2

Kodak Brownie 2

W ubiegłym miesiącu firma złożyła wniosek o ochronę upadłościową – został on przyjęty przez Citigroup, który zgodził się pożyczyć 650 milionów dolarów – Kodak musi jednak przeprowadzić restrukturyzację.

Kodak Instamatic 100

Kodak Instamatic 100

Wycofanie się z przemysłu aparatów cyfrowych jest szczególnie bolesne – w 1975 roku inżynier Kodaka, Steven Sasson, wykorzystał wyprodukowany sześć lat wcześniej w Bell Labs, przetwornik cyfrowy, konstruując pierwszy na świecie aparat. Była to skrzynka wielkości tostera przechwytująca czarno-biały obraz w niskiej rozdzielczości.

Kodak uspokaja – firma będzie w dalszym ciągu honorować gwarancje istniejących już produktów, klienci nie zostaną więc pozostawieni bez opieki.