Dla większości z nas poszukiwanie muzyki do filmów jest często bolesne. Chcąc ulżyć naszym „cierpieniom” serwis vimeo.com uruchomił sklep z muzyką.

Oferowanych jest około 45 000 ścieżek/utworów pochodzących z dwóch serwisów źródłowych: Audiosocket oraz Free Music Archive (FMA).

W Vimeo Music Store utwory można przeszukiwać według kliku kryteriów: rodzaju muzyki, tempa, tematu, nastroju lub konkretnego instrumentu. Cena za utwór zależy od rodzaju licencji. Licencja do wykorzystywania prywatnego to koszt około 2$, natomiast przy licencji komercyjnej musimy się liczyć z wydatkiem około 100$.

Standardowa licencja komercyjna ogranicza wykorzystanie utworów w produkcjach rozpowszechnianych w Internecie. Jeżeli chcemy prezentować nasze produkcje offline (pokazy, filmy DVD), a korzystamy w nich z utworów na licencji komercyjnej, musimy dodatkowo wykupić rozszerzenie licencji. Ceny zależą w tym przypadku od pola ich wykorzystania i niestety nie są już niskie.

Zapewne wielu ucieszy fakt, że wśród dostępnych utworów są również darmowe. Możemy je znaleźć za pomocą formularza zaawansowanego wyszukiwania wybierając z listy “Price Range” opcję „FREE”. Niestety większość darmowych utworów ma licencję typu Noncommercial Creative Commons czyli nie możemy z nich korzystać w projektach komercyjnych. W takim przypadku pozostaje nam jedynie możliwość kontaktu bezpośrednio z twórcą muzyki (via strona domowa lub profil na stronie FMA) i uzyskanie odpowiedniego pozwolenia.

Znacie jakieś inne dobre źródła muzyki/podkładów do filmów? Podzielcie się z nami linkami w komentarzach.