Co będzie należało do największych nowinek technologicznych w kamerach w 2011 roku? Czy największy wpływ na rozwój kamkorderów będzie miała technologia 3D? Jakie będą tendencje rozwoju tej techniki?

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by jednoznacznie wypowiadać się na ten temat. Trzeba jednak przyznać, że wprowadzenie technologii 3D jest najbardziej znaczącą nowością w tym segmencie rynku.

Przyjrzymy się najbardziej znaczącym trendom, jakie pojawiają się w już zaprezentowanych (ale także w przyszłych) modelach roku 2011.

1. Technologia 3D.

Mimo że telewizory 3D dość wolno przyjmują się w naszych domach, producenci konsumenckich kamkorderów nie czekają, aż udział TV w naszych domach przekroczy konkretną liczbę (może właśnie poprzez prezentacje kamer 3D chcą wymusić sprzedaż telewizorów 3D). Rozpiętość cenowa kamer nagrywających trójwymiarowy obraz jest dość duża i wynosi od 300 do 1700 dolarów. Kamerki takie wyposażone są w podwójne układy optyczne, część z modeli ma również po dwa przetworniki. Zapisany obraz można później oglądać na telewizorach 3D (za pomocą odpowiednich okularów) lub wysłać na specjalny kanał Youtube 3D. Co ciekawe, zamontowane w kamerach ekrany pozwalają na podgląd trójwymiarowego obrazu bez potrzeby ubierania okularów.

Kamera-3D-JVC-GS-TD1

2. Więcej w mniejszej obudowie

Niewielkie kamery nie są nowością na rynku, jednakże teraz stanowią one już znaczącą jego część. Coraz więcej producentów decyduje się na produkcję niewielkich kamer – co więcej – maluchy te stają się coraz bardziej funkcjonalne. W 2011 roku zaprezentowano pierwsze niewielkie kamkordery z modułami komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz obracanymi ekranami LCD. Część z nich zaopatrzono w ekrany dotykowe.

Panasonic HX-WA10

3. Robi się dotykowo

Rośnie popularność ekranów dotykowych, zwłaszcza w kamerach kieszonkowych. Ma to swoje zalety, ale również i wady (niektórymi funkcjami łatwiej sterować z poziomu ekranu, inne powinny być łatwo dostępne i “pod ręką”).

4. Coraz twardsze

Kieszonkowe kamery wcale nie muszą być delikatne. Producenci starają się, aby były one coraz bardziej wytrzymałe. Bycie wodoodpornym to jedna z cech odpornych kamkorderów – oprócz tego urządzenia typu “durable” są odporne na pył oraz wstrząsy.

Panasonic HM-TA20,HM-TA2

5. Lepsza pamięć

Rozmiar wewnętrznej pamięci kamery nie uległ zbyt dużym zmianom, zmieniła się natomiast technologia wytwarzania dodatkowych kart pamięci, co pozwala na nagrywanie dłuższych materiałów. Pojawienie się standardu SDHC umożliwia z korzystania kart o pojemnościach sięgających 64 GB.

Druga z ciekawych technologii związanych z wydłużaniem ciągłego czasu nagrania to funkcjonalność pozwalająca na automatyczne przełączenie nośnika docelowego na kartę w przypadku zapełnienia wewnętrznego banku kamkordera. Co więcej, niektóre z kamer wyposażono w dwa gniazda na karty pamięci.

Canon XA10

Która z technologii rozwinie się najszybciej w tym roku? Czy będzie to 3D? Czy producentom uda się przekonać konsumentów do swojej wizji trójwymiarowych nagrań? Czas pokaże. Nas nowa, trójwymiarowa rzeczywistość w obecnie oferowanej formie nie przekonuje.